Každý senior je individuální osobnost. Je tedy nemožné dát obecně platný návod k tomu, jak seniora, příbuzného, kamaráda aktivizovat. Chci Vám nabídnout šest zásad (nejen) pro aktivizační pracovníky, které Vám pomohou v práci, ale i ve vztahu, se seniorem.
1. Člověk, který aktivizuje, zapojuje smysl pro empatii, pozorovací schopnosti a znalosti o biografii daného člověka. Je potřeba postupovat obezřetně. Humor je báječná věc, ale bohužel někdo se může urazit nebo rozplakat. S humorem tedy postupně a pomalu. Pokud se z vaší strany jedná o osobu vám blízkou a dobře jí znáte, tak je to značka ideál.
2. Vždy respektujeme seniora. Pokud se nechce zapojit, nikoho nenutíme. Spíše se pro něj snažíme najít něco zajímavého. Například hledáme, co měl v životě rád, jaký měl koníček atd. Nezapomínejme, že aktivizace má pozitivně ovlivňovat stav seniora, a také zlepšovat nebo udržovat jeho schopnosti v samoobslužné péči. To podporujeme tím, že pokud to alespoň trošku jde, necháme jej, ať si namaže chléb máslem, zapne knoflíky u košile atd.
Pomáháme tím seniorovi, aby zůstal co nejdéle v domácím prostředí. Na seniora nespěcháme! Je potřeba počítat s tím, že vše bude trvat delší dobu a najít si na to opravdu čas. Zbytečně pak dostáváme pod tlak sebe i seniora a může mít pocit neschopnosti atd.
3. Pokud máte děti, dají se báječně zapojit do aktivizace. Pomoc s domácími úkoly, cvičení na hudební nástroj, doprovod na kroužky atd. Vím, že zadání domácích úkolů je mnohdy složité, ale stačí jen drobný dozor, poslech cvičení na klavír atd. Senior je nucen dávat pozor a cítí se hlavně užitečně. Popřípadě pokud máte domácího mazlíčka, o kterého by se zvládli postarat, když jste například v práci. Nemusí to být pravidlem, třeba jen občas, abychom seniora zbytečně nezatěžovali.

4. Vyhýbáme se situacím, kdy by byly zdůrazněny nedostatky seniora. Neshazujeme a neponižujeme! Senior má pak nízkou sebedůvěru a odmítá se účastnit veškerých aktivit. Naopak se snažíme motivovat.
5. Přihlížíme samozřejmě ke zdravotnímu stavu seniora. Dáváme pozor na prevenci úrazů, důkladně promýšlíme a plánujeme aktivity. I únava hraje důležitou roli, nepřetěžujeme seniora. Zvláštní péči potřebují senioři smyslově omezení. Nebudeme nabízet člověku, který neslyší například poslech hudby.
6. Dáváme si pozor, abychom se seniory nejednali infantilně. Oslovujeme paní/pane a jednáme s nimi s úctou.
I když se nám někdy zdá, že se senior chová zvláštním způsobem, mějte na paměti, že nevíme, co tento člověk v životě zažil. Se stářím se spousta bolístek ze života ještě umocňuje. Berme seniory takové, jací jsou. Starého psa novým kouskům už nenaučíme. Ale můžeme spolu příjemně strávit čas a zkvalitnit mu život.
Napsat komentář