
Mám radost když můžu někomu efektivně pomoct.
Mám zkušenosti jako aktivizační pracovník v domově pro seniory.
Je málo dostupných informací o stárnutí a stáří.
Kreativita to jsem já. Ráda kombinuji a vymýšlím různé věci.
Jsem kreativní a citlivá duše, která vnímá potřeby druhých.
Jak jsem se dostala k aktivizaci seniorů.
Před ukončením mateřské dovolené jsem často přemýšlela, kam půjdu pracovat. Věděla jsem, že se nemohu vrátit do bývalého zaměstnání. Nevyhovovala mi pracovní doba a nehumánní podmínky. Nakonec jsem nastoupila jako aktivizační pracovník do velkého domova pro seniory. Můj původní obor je textilní a také jsem se patnáct let věnovala výtvarné činnosti jako koníčku. Má kreativní minulost zapadla k aktivizaci jako puzzle do skládačky. Potřebovala jsem si doplnit vzdělaní, proto jsem nastoupila do práce a zároveň do kurzu. Informace z kurzu byly užitečné, ale jak všichni víme, praxe je úplně jiná. Moje jediná zkušenost se staršími lidmi byla s mojí babočkou a dědou, s nimiž jsem měla hezký vztah.

Práce se mě velice bavila a naplňovala, ale začátek byl těžká srážka s realitou. Myslím si, že jsem celkem pozitivní a nekonfliktní člověk, ale přesto mě řada klientů odmítala. Starší lidé nemají rádi změny a nové věci. Proto trvalo pár měsíců než si na mě zvykli. Učila jsem se tedy komunikovat s těmito lidmi, respektovat je, někdy jen naslouchat, motivovat je. Snažila jsem se pochopit způsoby jejich chování. Doprovázela jsem je do nemocnice. Pozorovala jsem i jiné profese, které měli ke klientovi blízko, jejich rodinu i konflikty, které vznikaly.
Informací o problematice stárnutí a starých lidí je vcelku málo. Časem jsem se do toho všeho dostala, ale velké díky patří mým kolegům z týmu. Díky informacím z jejich praxe byl můj start mnohem snazší. Zdravotní sestřičky, pečovatelé i fyzioterapeuti mi vždy byli oporou a to se pak pracuje úplně jinak. Proto bych touto cestou i já ráda poskytla mé poznatky z praxe, které by mohly být snad někomu nápomocné.
Každý z nás má zkušenost se starším člověkem. Víme, že toto lidské období může být těžké. Tato situace je náročná pro stárnoucí osobu, ale i pro jejich okolí. Ale také těžká být nemusí. Podzim života může být radostný se zachováním své vlastní identity a soběstačnosti. Ráda bych Vám na zde přiblížila, jak může být člověk člověku nápomocný, jak ho tímto obdobím provádět, či mu ulehčit. Podle mého názoru je informací o této problematice poměrně málo.

Ať jste senior, stárnete, nebo jako já jste osoba pečující, každá z těchto rolí je sama o sobě náročná. Zde vám chci ukázat, jak tato cesta může být radostnější pro všechny zúčastněné. Čas je neúprosný a ať chceme nebo ne, všichni pomalu ale jistě stárneme. Bez ohledu na titul, funkci, společenský status stárneme všichni a čas, který je nám dán na tomto světě, nezastavíme. Toto téma se dřív či později bude dotýkat každého z nás. Každý z nás jsme zodpovědný za své zdraví a proto i my sami bychom se měli zajímat o prevenci, abychom byli soběstační a fit co jak nejdéle. Je potřeba abychom tuto zodpovědnost přijali a začali se k sobě chovat s úctou a zodpovědně.
Trénování paměti
Kontinuálně se vzdělávám v oblasti trénování paměti a zlepšování kognitivních funkcí. Jsem certifikovaná trenérka paměti druhého stupně a tuto dovednost aktivně využívám při každodenní práci s klienty trpícími demencí. Pomáhám jim nejen zpomalit progresi onemocnění, ale také zlepšit kvalitu jejich života prostřednictvím různých cvičení a technik zaměřených na posílení paměti a dalších kognitivních schopností.

